
Wytyczne odnośnie kontroli wilgotności powietrza w centrach danych
Zapobieganie awariom sprzętu IT wymaga, aby serwery były utrzymywane w środowisku o kontrolowanej temperaturze i wilgotności względnej. Wytyczne termiczne ASHRAE określają następujące zalecane wartości dla centrów danych:
- temperatura termometru suchego: 18-27°C
- punkt rosy 5,5°C
- do 60% wilgotności względnej
- 15 °C do punktu rosy

Wilgotność powietrza a wyładowania elektrostatyczne
Suche powietrze sprzyja gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Co prawda standardy prac w serwerowniach powinny odniosić się do uziemiania wszystkich elementów oraz używania specjalnej odzieży ochronnej (łącznie z obuwiem), jednak dotyczy to wyłącznie obiektów o najwyższych standardach. W praktyce, podczas wykonywania w serwerowniach prac konserwacyjnych, na nieprawidłowo uziemionych urządzeniach może dojść do wyładowania statycznego. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, przyczyniając się do uszkodzenia wrażliwych elementów elektronicznych i potencjalnie nawet utraty danych przechowywanych na nośnikach SSD.
Wilgotność względna powietrza na poziomie 50–55% powoduje, iż ładunki elektryczne mogą być samoistnie odprowadzane. Zwiększona przewodność powietrza i powierzchni materiałów, drastycznie wpływa na ograniczenie powstawania stref o krytycznych różnicach potencjałów.
Standardy higieniczne zabezpieczą przed rozwojem mikroorganizmów
Wymogiem profesjonalnego systemu nawilżania i klimatyzacji jest zapewnienie nie tylko parametrów temperaturowo-wilgotnościowych, lecz również odpowiednich standardów higienicznych.
Złoty certyfikat UL GREENGUARD gwarantuje, że EvaPack™ spełnia rygorystyczne kryteria zdrowotne, mające na celu zapobieganie narażeniu na szkodliwe emisje chemiczne i lotne związki organiczne w środowiskach wewnętrznych. UL (Underwriters Laboratories) to niezależna jednostka certyfikująca i światowy lider w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie.

Nawilżacze adiabatyczne EvaPack™ ze złożem zraszanym są stosowane, gdy wymagana jest większa wilgotność powietrza. Z powodzeniem są stosowane w takich aplikacjach, jak:
- magazyny przemysłowe
- procesy malowania
- przechowywanie żywności
- budynki biurowe
- centra danych
- clean room-y
- chłodzenie wyparne
- chłodzenie swobodne (Free cooling)
- chłodzenie adiabatyczne
Podobne wpisy

Czy warto stosować nawilżacz powietrza?
Do czego służy nawilżacz powietrza
